Պատերազմից հետո ՀՎ Կովկասում տեղի է ունենում խոշոր դերակատարների ուժերի եւ ազդեցությունների վերադասավորում. Արա Այվազյան
Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ փետրվարի 23-ին կայացած նիստում ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանն անդրադարձավ տարածաշրջանային մի շարք հարցերի: Նրա գնահատմամբ՝ 44-օրյա պատերազմից հետո Հարավային Կովկասում տեղի է ունենում թե՛ տարածաշրջանային, թե՛ խոշոր դերակատարների ուժերի եւ ազդեցությունների վերադասավորում, ինչը դեռեւս չի բյուրեղացել, եւ դեռեւս վաղ է գնահատականներ տալ առկա իրողություններին:
«Հրադադարի պահպանման, անվտանգության ապահովման տեսանկյունից առանձնահատուկ դերակատարություն է ստանձնել Ռուսաստանի Դաշնությունը: Ակնհայտորեն ավելացել են նաեւ Թուրքիայի հավակնությունները տարածաշրջանում: ԼՂ հարցի չլուծված լինելը շարունակում է մնալ տարածաշրջանի առանցքային մարտահրավերներից: Թուրքիայի աջակցությամբ եւ անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ուժի կիրառման հետեւանքները եւ Արցախի տարածքների մի մասի զավթումը չեն կարող համարվել հակամարտության կարգավորում: Միայն քաղաքական բանակցված կարգավորումը, որը կհարգի բոլորի իրավունքները եւ կորոշի Արցախի վերջնական կարգավիճակը, կարող է համարվել հակամարտության վերջակետը: Մենք հանձնառու ենք կարգավորման գործընթացի վերսկսմանը, սակայն նախ եւ առաջ պետք է ձեւավորվի խաղաղությանը նպաստող միջավայր, որի նախադրյալները դեռեւս ադրբեջանական կողմից նկատելի չեն»,-ասել է նախարարը: Նրա խոսքով՝ վերոնշյալի մասին վկայում է Ադրբեջանի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության հումանիտար հատվածի չկատարումը, որը մասնավորապես արտահայտվում է գերիների հայրենադարձման ուղղությամբ խոչընդոտների հարուցմամբ: «Միեւնույն ժամանակ՝ մեր դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ՝ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ղարաբաղյան կարգավորման միակ միջազգայնորեն ճանաչված ձեւաչափն է, եւ մենք շարունակում ենք սատարել այդ ձեւաչափը»,-ընդգծել է նախարարը:
Արա Այվազյանն անդրադարձել է նաեւ տնտեսական հարցերին՝ նշելով համավարակով պայմանավորված բացասական ազդեցությունները ԵԱՏՄ-ում առեւտրաշրջանառության վրա: 2020 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսների արդյունքներով ԵԱՏՄ-ում առեւտրաշրջանառությունը կրճատվել է 11 տոկոսով՝ կազմելով 44 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Կան կանխատեսումներ, որ ընթացիկ տարվա ավարտին միության տնտեսությունը կկրճատվի եւս 3,9 տոկոսով: Միեւնույն ժամանակ՝ ԵԱՏՄ երկրների հետ Հայաստանի առեւտրաաշրջանառությունը միեւնույն ժամանակահատվածում կրճատվել է ընդամենը 2 տոկոսով՝ կազմելով 2,03 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
Ամփոփիչ խոսքում հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը նշեց, որ մի շարք օբյեկտիվ եւ սուբյեկտիվ պատճառներով Հայաստանում վերջին շրջանում կգրանցվի լրջագույն՝ գրեթե 12-13 տոկոս տնտեսական անկում, ինչը վերականգնելը շատ բարդ է լինելու: Պատգամավորը հայտնեց, որ փակ ձեւաչափում քննարկվելու են տարածաշրջանի տրանսպորտային ապաշրջափակման ծրագրին, Իրանի՝ ԵԱՏՄ-ն անդամակցելու հայտին վերաբերող եւ մի շարք այլ հարցեր:

Ара Айвазян: «После войны силы и влияние основных игроков на Южном Кавказе перестраиваются»
23 февраля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам региональной и евразийской интеграции министр иностранных дел РА А.Айвазян затронул ряд региональных вопросов. В его оценке, после 44-дневной войны на Южном Кавказе происходит перегруппировка сил и влияний как региональных, так и основных игроков, что еще не кристаллизовалось, и оценивать существующие реалии преждевременно.
«В поддержании режима прекращения огня и обеспечении безопасности Российская Федерация сыграла особую роль. Явно возросли в регионе также амбиции Турции. Неразрешенный Нагорно-Карабахский конфликт остается одной из ключевых проблем в регионе. Последствия применения силы Азербайджаном против Арцаха при поддержке и непосредственном участии Турции и оккупации части территорий Арцаха не могут считаться урегулированием конфликта. Только политическое урегулирование путем переговоров, которое уважает права всех и определяет окончательный статус Арцаха, можно считать завершением конфликта. Мы привержены возобновлению процесса урегулирования, но прежде всего должна сформироваться благоприятствующая миру обстановка, предпосылки которой пока не заметны с азербайджанской стороны», - заметил А.Айвазян. По его словам, невыполнение Азербайджаном гуманитарной части трехстороннего заявления от 9 ноября свидетельствует о вышеизложенном, что, в частности, отражается в препятствиях репатриации пленных. «В то же время наша позиция остается неизменной: сопредседательство Минской группы является единственным международно признанным форматом карабахского урегулирования, и мы продолжаем поддерживать этот формат», - подчеркнул министр.
А.Айвазян коснулся также экономических вопросов, отметив негативное влияние эпидемии на товарооборот в ЕАЭС: в январе-ноябре 2020 г. он снизился на 11% - до 44 млрд   долларов. По прогнозам, к концу текущего года экономика ЕАЭС сократится еще на 3,9%. При этом товарооборот Армении со странами ЕАЭС за этот период снизился всего на 2%, составив 2,03 млрд   долларов.
В заключительном слове председатель комиссии М.Мелкумян отметил, что по ряду объективных и субъективных причин в Армении ожидается серьезный экономический спад почти на 12-13%, который будет очень сложно восстановить. Депутат сообщил, что в закрытом формате будут обсуждены вопросы, касающиеся программы транспортной деблокады в регионе, заявки Ирана на вступление в ЕАЭС и ряд других проблем.